מנגל גז או פחמים: מה ההבדל?

תוכן עניינים
מעוניינים לפרסם כתבה אצלנו באתר ?
מתכונים חדשים
היה טעים?
שתפו עם החברים!

לכאורה, התשובה נמצאת בגוף השאלה, כאשר ההבדל בין המנגלים השונים הוא במקור האנרגיה שמפעיל אותם – הראשון מופעל על ידי גז והשני על ידי חום האש שנשמר בפחמים. למעשה, ישנם הבדלים נוספים בין שני סוגי המנגל הנפוצים ביותר וישנן כמובן גם השפעות של הבחירה באחד מסוגי המנגל. הנה ההבדלים העיקריים בין מנגל גז למנגל פחמים

 

מקור החום

כמו שאמרנו, ההבדל המרכזי בין שני סוגי המנגל הללו הוא מקור החום שבעזרתו צולים את הבשר. מנגל גז פועל באמצעות מבערים שמפוזרים מתחת למשטח או לרשת הצלייה, בעוד במנגל פחמים, את החום מספקים פחמים שהובערו ומשמרים את החום תחת משטח הצלייה. את שני סוגי המנגל האלה וגם סוגים נוספים ואביזרים קשורים, תוכלו למצוא באתר מנגל BBQ.

 

תשתית

מטבחי חוץ דורשים התאמה של תשתיות כמו מים, חשמל וגז. אם אתם בוחרים במנגל פחמים, אתם בוחרים לצלות בשר בשיטה הקלאסית, בלי לערב בעניין תשתיות. בחירה במנגל גז, לעומת זאת, דורשת חיבור בטיחותי לתשתית הגז, וכמובן, אספקת גז זמינה.

 

הפעלה ובקרה

לכל אחד מסוגי המנגלים יש יתרונות וחסרונות שונים. למשל, הפעלת מנגל גז קלה לעומת הדלקת מנגל פחמים משום שהראשון דורש הפעלה בעזרת כפתור, והשני דורש תהליך של הכנת הפחמים והבאתם לטמפרטורה המתאימה לצלייה. לעומת זאת, במנגל פחמים יש שליטה טובה יותר על חום הצלייה במנגל ובכל אחד מחלקיו.

 

טעם ועשן

ריח הברביקיו האהוב והמוכר נוצר על ידי צליית בשר על גחלים. העשן שנוצר בצלייה כזו מספק ארומה וטעם מיוחדים לבשר. לעומת זאת, בחירה במנגל גז היא בחירה בצלייה ללא תוספת הארומה הייחודית של הפחמים, וטעמי הבשר הצלוי עליו ברורים ו"נקיים" יותר. ההבדל כאן הוא כפול, גם בחוויית הבישול וגם בארומה ובטעמים של הבשר הצלוי.

 

ניקיון ותחזוקה

הבדל חשוב נוסף הוא נושא הניקיון והתחזוקה של כל אחד מסוגי המנגלים – כל מנגל דורש אחזקה בסיסית וניקיון אחרי כל שימוש, אבל הניקיון במנגל גז קל יותר משום שאינו כולל אפר ופיח. לעומת זאת, תחזוקת מנגל פחמים קלה לאין שיעור מתחזוקת מנגל גז.

 

עלות והשקעה

מנגל גז דורש השקעה גדולה יותר במחיר הרכישה מאשר מנגל פחמים, אבל הוא עשוי להיות חסכוני יותר, בעיקר אם יש שימוש קודם בגז בבית והתשתית קיימת. כמו כן, צריך לזכור שמנגל פחמים דורש רכישה של פחמים בכל שימוש וגם זו הוצאה.

 

לסיכום

ההעדפות האישיות שלכם יקבעו את סוג המנגל שתבחרו, וסוג המנגל שתבחרו ייעצב את חוויית הברביקיו שלכם. אנשי מנגל הפחמים ייהנו מהטעם הקלאסי של ברביקיו ישראלי, עם עשן והכנה מוקדמת של הפחמים, ואילו אנשי מנגל הגז ישמחו להתחיל לבשל במהירות ובקלות ומבלי למלא את החצר בריחות נוספים מעבר לריח הבשר הצלוי הנפלא.

מנגל גז או פחמים_ מה ההבדל

מתכונים נוספים
שאולי תאהבו